<< Previous Next >>

Mostar


Mostar
Photo Information
Copyright: necla erikci (ayse51) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2092 W: 144 N: 2110] (27563)
Genre: Places
Medium: Color
Date Taken: 2014-10-10
Categories: Architecture
Camera: Canon PowerShot G10
Exposure: f/4, 1/320 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2014-11-25 14:23
Viewed: 2026
Points: 4
[Note Guidelines] Photographer's Note
Mostar tarihi köklü bir geçmişin yanı sıra günümüze yakın dönemde de önemli olayların yaşandığı bir süreci yansıtır. Neretva Nehri kıyısında başlayan yerleşim ile şekillenen Mostar, bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olarak kullanılmıştır. Şehirdeki Osmanlı izleri hala görülebilir durumdadır. Neretva Nehri kenarındaki bu şehir düzlük bir alan olsa da dağlar ile çevrilidir. Çok kültürlü ve etnik bir şehir olması ile dikkat çekmektedir. Bu durum Mostar tarihi boyunca da böyle olmuştur.
“Mostar” adı “köprü koruyan” anlamından gelmektedir. Mostar Köprüsü de bunun en önemli göstergesidir. Mostar tarihi boyunca köprü ve diğer birçok yapı zarar görse de ilk fırsatta yenilenmiş ve şehrin sembollerinden biri haline getirilmiştir. Stari Most adı verilen “Eski Köprü” 16. yüzyılda inşa edilen önemli yapıdır. Osmanlı izleri taşıyan bu yapı yapıldığı günden itibaren birkaç kez zarar görmüştür. Fakat sonrasında restore edilerek ilk haline kavuşturulmuştur. Günümüzde de görülebilecek yapılar arasında yer almaktadır.
Mostar 1992 – 1995 yılları arasında Yugoslavya’nın çökmesi ile zor günler yaşamıştır. Öncelikle Sırpların şehre girmesi ve binlerce kişiyi öldürmesi kötü günlerin yaşanmasına neden olmuştur. Hırvatlar ve Müslümanlara eziyet edilen günler bu dönemde yaşanmıştır. Dayton Anlaşması ile ateşkes sağlanmıştır.
Mostar Kuşatması insanlık tarihinde yaşanan en acı olaylardan biridir. Bosna Hersek tarihinde de önemli bir yeri vardır. 1992 – 1993 yılları arasında yaşanmıştır. Binlerce ölüm ve yaralanma ile sonuçlanmıştır. Kuşatma sırasında şehirde birçok yapı zarar görse de bunlardan en bilineni Mostar Köprüsü’dür. Bu köprü 2004 yılında aslına uygun olarak tekrar inşa edilip açılmıştır.


Only registered TrekLens members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekLens members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hi NECLA,
Incredible image with its majestic architectural designs.
erwin...

Hello Necla! Famous bridge. Amazing place. Fine point of view. Superb composition. Good exposure and capture. Very good quality. Interesting effect. Well done!

Calibration Check
0123456789ABCDEF