<< Previous Next >>

cincihoca hamami


cincihoca hamami
Photo Information
Copyright: Caglayan Ceylan (caglayan) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Silver Note Writer [C: 144 W: 21 N: 33] (1081)
Genre: Places
Medium: Color
Date Taken: 2006-04-08
Categories: Architecture
Exposure: f/5.6, 1/280 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2006-09-28 3:45
Viewed: 3480
Points: 20
[Note Guidelines] Photographer's Note
CİNCİ HOCA
Altindan geçen su yolu üzerine galeri seklinde yapilmis kemerler üzerine oturmakta olan Cinci Han,Cinci Hamami ve han ile hamam arasindaki 50 dükkan 17. yüzyilda Anadolu Kazaskerligine kadar yükselen Safranbolu'lu Cinci Hoca tarafindan yaptirilmistir. Cinci Hoca,"Cinci Hüseyin Efendi","Karabaszade Hüseyin Efendi" veya "Kazasker Hüseyin Efendi" adlariyla da bilinir."Sultan Deli Ibrahim" adiyla da anilan Sultan I. Ibrahim zamaninda güçlenen ve zenginlesen Cinci Hoca'nin bu iki yapiyi 1645 tarihinde yaptirdigi annesi Hamide Hatun adina kurdurdugu vakfin düzenledigi bir vakfiyeden anlasilmaktadir.Sultan Ibrahim'in saltanatinda (1640-1648) saray üfürükçülügü yapmis,bu kisa dönemde Istanbul'da etkili olmus bir hocadir.Safranbolu'lu Karabas Ibrahim Efendizade Seyh Mehmed Efendi'nin oglu olan Cinci Hoca, gençliginde Istanbul'a giderek Hüseyinefendizade Seyh Mehmed Efendi'nin "darü'l-üftadesi"ne girdi.Epeyce bir zaman medrese derslerini izledi. Osmanli Sarayi'nda "kiraat-i azime"de bulundu ve Sultan Ibrahim'i rahatlatti. Padisah, bir fermanla da kendisini mülazimlik ve kirklimüderrisligi üstüne altmisli sahn müderrisligi verdi. 1641-1643 arasinda hizla yükselerek Süleymaniye müderrisliginden Galata Kadiligi'na geçti.1644'te muallim-i sultani (padisah hocasi) oldu. Kazasker Kara çelebizade Mahmud Efendi'nin kiziyla evlendi. 1644'te Anadolu Kazaskerligini elde etti. Galata Kazasi kendisine arpalik olarak tahsis edilen,kisa araliklarla dört kez Anadolu Kazaskerligini yapan Cinci Hoca, giderek etkinlik kazandi. Sultan I. Ibrahim döneminde saray entrikalarinda,Osmanli'nin iç ve dis siyasetinde sözü geçen birkaç kisiden biriydi.Cinci Hoca, 1647'de gözden düsüp Izmit'e sürüldü. Bagislanarak Istanbul'a dönmesine izin verilse de Sultan I. Ibrahim 1648'de tahtan indirilince Pasa Kapisi'nda tutuklandi.Tüm çiftliklerinin, mülklerinin tapulari iptal edildi.Ayni yil idam edilerek hayatina son verildi.
Osmanli Tarihi'nin en çalkantili dönemlerinin birinde yasamis olan Cinci Hoca'nin hayati ve yaptiklari hakkinda oldukça fazla spekülasyonlar vardir.Gerek yasadigi dönemde gerçeklesen olaylar,gerek çok kisa sürede Osmanli Sarayi'nin en önemli kisilerinden biri haline gelmesi,gerekse de kendine özgü kisiligi nedeniyle tarihçilerin,siyaset bilimcilerin,edebiyatçilarin ve sinemacilarinin özel ilgi alanlarindan biri olmustur ve olmaya devam etmektedir.

zebercet, gizzem has marked this note useful
Only registered TrekLens members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekLens members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Merhaba Çağlayan!
Çok güzel bir fotoğraf,diyecek söz bulamıyorum.Fakat açıklayıcı yazın hakkında bir iki söz söyleyebilirim :)
Maalesef,hala günümüzde de bu tip(cincilikle,üfürükçülükle çok büyük servetler edinmiş)insanlar mevcut.Günümüzden 300-400 sene sonra da bu insanlar konuşulur mu dersin? :)))
Paylaşımın için teşekkürler.
Sevgi&Saygılar...
Harun Serin

 • Great 
 • aan Silver Star Critiquer [C: 12 W: 0 N: 1] (228)
 • [2006-09-28 4:22]

Hellooo Ceylan

i really like tone and composition on your picture

 • Great 
 • cse Gold Star Critiquer [C: 276 W: 0 N: 0] (0)
 • [2006-09-28 6:00]

Merhaba Caglayan,
Sadece kotu tarafini soyleyeyim, en sagda cok kucuk yarim sntim kadar beyaz bir duvar gorunuyor ya.. Keske onu kırpsaydın.. ama bu sefer de sokak lambası iyice kenara yapısmıs olacakdıdegil mi..

bir de senin elinde degil ama onde koca beyaz duvar var ya.. keske o duvarin onunde birileri oturuyor olsa idi.. ya da duvar da sokak boyunca uzanan duvarlarin renginde olsa idi..

o renkte olsa goze batmazdı belki. su haliyle caanim sokagin geri planda kalmasini sagliyor..

ama elden ne gelir del mi :)
acaba bu da ws ile mumkun mudur?

Saygilar,
Cihan Selcuk Eksi

Merhaba Çağlayan,
Güzel bir tanıtım karesi.Hamamın ve sokağın perspektifi harika.Tebrikler.

hAyAti

Merhaba Çağlayan
Başarılı kadraj
Hava kapalı olduğu için biraz patlama olmuş
tarihi dokuyu çok güzel aktarmışsın
eline sağlık

FaTiH

Selamlar Caglayan,
Çok güzel fotograf.Renkler çok iyi.Açıklamaların içinde teşekkürler.
Selamlar,
Deniz.

Tek kusur yok edemeyecegimiz su elektrik direkleri ve sokak lambalari.. Çok güzel tanitici bir yaziyla sunmuşsun Eline sğlık Çağlayan...

 • Great 
 • mimar Gold Star Critiquer [C: 118 W: 1 N: 0] (471)
 • [2006-09-30 15:22]

güzel bir perpektif, hoş bir kompozisyon. canay

 • Great 
 • Juliet Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1250 W: 106 N: 2911] (22323)
 • [2006-10-03 17:49]

Hello Caglayan,
VERY NICE ! Julie

Olá Hayati

Bonita foto...gostei da inclusão
da luminária em primeiro plano.
Interessante arquitetura com cúpula
redonda...bonitos detalhes.
Parabéns
GA
Vera.

Calibration Check
0123456789ABCDEF