<< Previous Next >>

Golcuk in Turkey


Golcuk in Turkey
Photo Information
Copyright: Mustafa YAPICI (milas) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2841 W: 398 N: 3076] (34114)
Genre: Places
Medium: Color
Date Taken: 2008-07-20
Categories: Transportation
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2008-07-20 1:13
Viewed: 2324
Points: 38
[Note Guidelines] Photographer's Note
Golcuk in Turkey...
Renklerin dans ettiği şehir: Bolu
Kış aylarında kahverenginin eşsiz tonlarıyla güzelleşen Bolu, nereye bakarsanız bakın yağlı boya tablo gibi bir görüntüye sahip. Eşsiz güzellikteki Gölcük, Bolu'nun Pamukkale'si Akkaya, elma deposu Seben, kaya evlerini gizleyen Solaklar köyüyle; renklerin dans ettiği Bolu'dayız.

Bal teknesi, goldfinger sarısı, ahşap sıcaklığı... Ne derseniz deyin, ben bu renge iyice alıştım. Sonbahar deyince herkesin aklına Yedigöller gelir ama, Bolu'da heryer aynı güzellikte.
Öyle bir göl düşünün ki, her mevsim, hergün, her saat güzel olsun. İzmir ve Bilecik'teki Gölcük'ten sonra, yine Gölcük. Ama bu kez Bolu'dan. İkinci durak, Bolu'nun Pamukkale'si Akkaya. Sonra da kaya evlerini görmeye Seben ilçesi Solaklar köyüne gideceğiz. Turumuz boyunca dağ havası iştah açıp acıktırdığı için Bolu dağında kebap yiyecek, Akkaya'da maden suyu çeşmesinde hazmettiren sudan içecek, yemek üstüne de Seben'de kokulu elmalardan alacağız.
Kasım ayı kışkırtıcı güzelliği ve çıldırtan renkleriyle, sanki ışıklandırılmış gibi bir mekan oluşturuyor. Yani bu yolculuğa başlarken, ışıltılı ve aydınlık fotoğraflar çıkacağını biliyordum. Gölcük'e dönmeden önce bir zamanlar Bithynialılar'ın yaşadığı Bolu'nun kültür merkezi olan, Arkeoloji Müzesi salonlarında yer alan "Su Perisi" heykelini fotoğraflamayı çok istedim. Ne yazık ki 17 Eylül 1999'da çatlayan müze duvarları, eserlerin paketlenip depoya kaldırılmasına ve müzenin ziyarete kapanmasına neden olmuş. Müze görevlileri, bina önüne kurulan geçici kulübelerde görev yapmaya çalışıyorlar. Şimdilik beklemedeler. Bolu'dan Mudurnu yoluna Çepni köyüne giderken, girişte Akmina maden suyu dolum tesisleri var. Kaynaktan alınan su burada şişelenirken, suyun bir bölümü 300 metre cephesi olan travertenlere bırakılıyor. Su, seyri hoş ve Pamukkale travertenlerine benzer oluşumlar meydana getirmiş. Çevrede gezebiliyor, traverten mağaralara girebiliyor, balık pulu gibi mercan görünümlü ıslak ama kaymayan kayalarda dolaşabiliyorsunuz. Mesire yerinde bir de maden suyu çeşmesi var. Hava temiz, bölge ağaçlarla kaplı, ulaşımı kolay olan Akkaya boğazı mevkinde travertenler daha çok su alabilse, genişleme ve beyazlama daha da artacak gibi görünüyor. Bir de cafe, büfe tarzı yerler olsa...

Bolu-Gölcük
Seben karayolunun 10. km'sinde yer alan ve piknik için alt yapıya sahip orman içi göl çevresinde, sadece bürokratların ağırlandığı Orman Bakanlığı'nın misafirhanesi ve halkın yararlanabileceği bir gazino hizmet veriyor. Gölcük aslında suni bir gölet. Yüzeyi 45 bin metrekare, çevresi 1350 metre ve deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunuyor. Bölgede piknik masaları, ocaklar, çeşmeler, wc ve otopark var. Abant'ta olduğu gibi, gölet etrafında araçla dolaşılmasına izin verilmiyor. Yol yaya yürüyüş alanı olarak kullanılıyor. Her mevsim ayrı güzelliklere bürünen Gölcük'te, köknar cinsi çam ağaçları, ışık efektleri ile parıldayan göl özellikle Ankara-Bolu-İstanbul-Sakarya'dan gelen hafta sonu piknikçileri ile dolup taşıyor. Bölgede (Karacasu) M.S. 1. yüzyıla dayanan tarihiyle içme, inhalasyon ve banyo olarak kullanılan termal suya sahip kaplıca da bulunuyor.

Kıbrıscık
Gölcük çıkışında ikiye ayrılan yolun sol tarafını Kıbrıscık yönünde takip ederseniz otomobil kullanmanın zevkli sürüş sağlayacağı farklı bir güzergahta yol alarak İnözü Kanyonuna bitiminde ise Beypazarı'na ulaşılıyor. Bu yol boyunca Seben Kızıkköyü yaylasında yazın köylülerin yayla evi olarak kullandıkları kışın bom boş duran ağaç evler hoş görünümlü olup, işi bilen bir işletmecinin elinde küçük bir tadilatla hafta sonu turizm amaçlı kullanılabilir güzellikte gelecek vaat ediyor. Yolun sola dönen kısmında ilerleyenler, Ayman Yaylası içinde cılız bir derenin akışına paralel orman ağaçları arasında yol alıyorlar. Bakırlı Yaylası iki küçük yerleşim arasında geçilirken, Karaköy de dişli ve yosunlu kayalar dikkat çekiyor. Kıbrıscık sonrası yosunlu yeşil kayalar bu defa uzak tepeleri süslüyor. Cuma Deresi yatağında bulunan köprü, kanyonun iniş ve çıkışında geçit görevi görüyor. Karşınıza çıkacak olan Yazıcıada köyü hepsi aynı renk olan ağaç evleri ile şirin ve sıcak bir görünüm sergiliyor. Yol üzerinde küçük bir gölün çevresinde yer alan "Karagöl Orman İçi Dinlenme Tesisleri" Beypazarı'na 34 km kala görülüyor. Bu noktadan itibaren başından beri devam eden asfalt yol 1650 rakımlı yüksekliğe erişip Taşocağı geçidi ile aşıldıktan sonra İnözü Kanyonu tüm güzelliği ile Beypazarı öncesinde ilçeye hoş geldiniz diyor.

Solaklar köyü, kaya evleri
Gölcük'ten çıkışta sağa dönerek Alabarda yaylası, Seben yoluna girip devam ettiğinizde, yamaçları kar kaplı orman denizinden Seben ilçesine 3 km kala Solaklar köyüne geliyorsunuz. Yoldan 1 km içerde bulunan köy, iki mahalleden oluşuyor. Son sayımlarda 54 kişinin yaşadığı tespit edilen köyün erkekleri, çalışmak için şehirlere göç etmişler. Kalanlar, 100-150 yıllık estetik ahşap evlerde oturup, elma deposu olarak ünlenen Seben çevresinde elma yetiştiriyorlar.
Köyün genç ve aydın imamı, köye gelen turistlere kaya evlere gitmeleri için yardım ediyor. 500 metrelik yürüyüşle ulaşılan kaya evlerin toprak bir yolu da var ama, birkaç çukur yüzünden araç geçişine imkan vermiyor. Küçük bir kepçe çalışması ile turist otobüslerinin kaya evlerin yanına kadar gelebilmeleri köylülerin de dileği. Kaya evler, büyük bir kütle içinde birbirleriyle baca bağlantılı 5x5 m ebadında odalardan oluşuyor. 4-5 katlı bir apartmanı andıran kaya evlere, künk döşenip su getirilmiş. 1.5 adam boyu yükseklikteki düz tavanlı odalara yatma yerleri oyulmuş. Çevrede Peri Bacaları ile atmaca türü yabani hayvanlara da rastlanıyor (Koyun ve keçi sürüleri için ağıl olarak kullanılan yerlerde sürü köpeklerine dikkat etmek gerekiyor.).
Eski ismi Çarşamba olan Seben'e 7 km uzaklıkta olan "Muslar mağara evleri" ise bir başka antik yerleşim yeri. Köy içinden 20-25 dakikalık bir yürüyüş sonucu ulaşılabiliyor. Seben'den Nallıhan-Beypazarı'na devam edenler ise önceki sayılarımızda yer verdiğimiz renkli kayaların ve kuş cenneti olarak tanınan Nallıhan Kuş Cenneti ve erozyon bölgesini görebiliyorlar.
Bolu çevresinde gezilecek yerler arasında, il merkezine 42 km uzaklıkta Yedigöller yer alıyor. Bolu'ya 38 km uzaklıkta ilin güneyinde bulunan ve Köroğlu dağlarının en yüksek tepesindeki Kartalkaya ile ilin 34 km güneybatısında, çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı bölgedeki Abant gölü, yeni yılın gözde mekanları arasında yer alıyor.
Bolu'nun Karadeniz sahili Akçakoca, Fadıllı mağarası ve Aktaş şelalesi ile ünlü. Aynı yol üzerinde Konuralp müzesi ve antik tiyatro ziyaret edilebiliyor. Düzce'de Samandere şelalesi, Efteni gölü, sivil mimarinin en güzel örnekleriyle süslü Göynük, Dokurcun yaylasının incileri Sülüklü göl, Sünnet gölü, Mengen, Mudurnu yaylası ve kaplıcalar, diğer uğrak noktalarınız olabilir.

efrosini, burak28, tsesler, jazmin, ayse51, norenastramus, tanburi, Fortuna, Teresat, CyberMeritam has marked this note useful
Only registered TrekLens members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekLens members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

 • Great 
 • jawa Gold Star Critiquer [C: 1273 W: 0 N: 1] (12005)
 • [2008-07-20 1:53]

Hi Mustafa
very nice silent photo.
Good comp.
Gr Jos

Harika bir manzara
Netlik ve renkler olağanüstü
Burak28

Merhabalar Mustafa bey,
manzara muhteşem,
renkler muhteşem,
sunum muhteşem,
muhteşem çam ormanın mis gibi serinliğini ta buradan hissedebiliyorum;)
ellerinize ve emeğinie sağlık,
saygılar,
Taner

Merhaba Mustafa Bey

Çok güzel bir kompozisyon. Kadraj harika olmuş. Renk ve detay da çok iyi.

Bu evi yakından hiç görmedim ama fotoğrafını çok gördüm. Özellikle fotoğrafçıların çok çektiği bir ev.

Selamlar

Faruk

Hi, Mustafa!

Excellent panorama, with nice viewpoint. I like it!

jazmin

 • Great 
 • Kiwis Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1273 W: 0 N: 189] (13118)
 • [2008-07-20 5:04]

Hi Mustafa,
Very great composition of a beautiful scenery. Excellent colors, a rea pleasure to look at. Thanks my friend
Diane

 • Great 
 • ayse51 Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2092 W: 144 N: 2110] (27563)
 • [2008-07-20 6:01]

Merhaba Mustafa bey,

detaylı notunuzla birlikte çok güzel bir kare.Devamını merakla bekliyoruz.Necla.

 • Great 
 • nicou Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 2777 W: 0 N: 5194] (50772)
 • [2008-07-20 7:16]

Hello,

mangigique cette maison, sa couleur ressort à merveille dans de vert cet ce braillant de l'eau, superbe.

Bravo et amitiés

Nicou

Selam Mustafa Bey,
Dengeli bir kompozisyon, Harika bir doğa ve ona saygılı mimari.
Güzel bir görüş açısı...
Selahattin E

Merhaba my dear brother Mustafa,

Very beautiful place and house!
Excellent the contrast between the water and the green of the trees!
Very good frame!
Selamlar
Your brother Sergio

Boa noite Mustafa

Your country is a golden Pearl. It´so good to rewied this places. Wonderful composition and I love its light. Thanks.

My regards

teresat

Hi Mustafa,

You have such a great observation and captured this image beautifully . .
I imagine how nice sitting on the veranda of the house . .
Well done my friend

Tfs,
Tjutjut

Merhaba Mustafa Bey,
Harika bir manzara.Perspektif süper.Elinize sağlık.
Selamalarımla..

hAyAti

Merhaba Mustafa, fascinating composition with lovely house, very well done, ciao Silvio

 • Great 
 • mbrito Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1929 W: 117 N: 3017] (13240)
 • [2008-07-21 6:20]

Hello Mustafa,
Very elegant psting, very well comosed, with great colours and light, and a great depht.
Very classic and beautiful.
Congrats, mb

Merhaba Mustafa
Renkler,manzara ve ev muhteşem..Evi merkez yerine
saga veya sola yakın alsaydın daha bir güzel olurdu.
Ellerine saglık,tebrikler.
Selamlar
H.Ayhan
:)

Merhaba Mustafa,
Bolu' dan kartpostal tadında güzel bir sunum...
Renkler, ışık ve çarpıcı detaylar dinlendiriyor.
Ellerine sağlık. Selam,sevgiler.
Dr.Seyfettin Güner

günaydın mustafa bey
dünya harikası bir yer gölcük.insana huzur veriyor.güzel bir tanıtım karesi.
sevgiler,saygılar.
gürkan akçakır.

Merhaba Mustafa,
Beautiful place and very nice capture..Great pov and very good detail..
Nice one my friend.

CM

 • Great 
 • harpya Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6058 W: 174 N: 1935] (7534)
 • [2008-07-22 10:27]

Merhaba Mustafa

Beautiful shot and visual
of this house, I could call her of " The House of the Lake."
Beautiful visual and composition!
Congratulations

Sérgio

Calibration Check
0123456789ABCDEF